Celiakia – co to jest i jak się przed tym uchronić?

wheat-995055_960_720

Często uważa się, że celiakia to choroba, która dopada dzieci, jednak z wiekiem przechodzi. Jest to poważny błąd! Celiakia, to choroba który towarzyszy osobom nietolerującym na gluten niemal całe życie! Niestety, jak wynika z badan naukowych, większość osób nie zdaje sobie sprawy ze swojej nietolerancji na gluten, a jest to jedna z najpoważniejszych nietolerancji żywieniowych.

Dla osób żyjących z celiakią, nieprzestrzeganie diety bezglutenowej może być bardzo szkodliwe. Choroba ta prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, odpowiedzialnych za wchłanianie składników odżywczych. Innymi słowy przez gluten nasz organizm nie wchłania składników odżywczych – co, jak wiadomo – prowadzi do wielu zaburzeń.

Nie da się uchronić przed celiaką – jest to choroba genetyczna, która towarzyszy nam całe życie. Możemy jednak uchronić się przed jej skutkami – należy zacząć przestrzegać diety bezglutenowej.

Na szczęście nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Z pomocą przychodzi nam Internet.

Wielu osobom wydaje się, że dieta bezglutenowa musi kosztować sporo wysiłku i pieniędzy. Kiedy jednak poszukamy informacji i zagłębimy się w temat, okaże się, ze wiele produktów bezglutenowych możemy zrobić sami w domu, a w dodatku są to rzeczy szybkie i proste. Aby nie być gołosłowną, podam przykład: masło tahini. Do przyrządzenia masła tahini potrzebujemy dwóch składników: sezamu i oleju sezamowego (olej nie musi być koniecznie sezamowy, możesz użyć, na przykład oleju sojowego). Sezam należy uprażyć lekko na patelni. Następnie zmielić (najlepiej w młynku do kawy) i połączyć z kilkoma łyżkami oleju. Gęstość zależy od własnych upodobań., dletego nie podaję dokładnie ile oleju należy dodać.

Masło tahini można przetrzymywać w lodówce nawet 3 miesiące. Możemy go wykorzystać do wielu smacznych potraw.

To tylko jeden przykład, jak prosto i niedrogo wykonać produkt bezglutenowy. Możemy sobie stworzyć sami linię takich produktów, gdyż kupowanie ich w sklepie może nas trochę kosztować. Wystarczy poszukać przepisów w Internecie. Na bazie takich produktów, można ugotować wiele smacznych i różnorodnych dań.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>